Riziko trombózy nesouvisí jen s geny a antikoncepcí, varují lékaři

Riziko trombózy nesouvisí jen s geny a antikoncepcí, varují lékaři.

Riziko vzniku krevní sraženiny neboli trombózy podle lékařů nesouvisí jen s genetikou nebo antikoncepcí. Vadí i málo pohybu nebo kouření. Nejvyšší je, pokud se rizikové faktory zkombinují.

Na riziko by měli myslet například obézní, lidé před několikahodinovým cestováním nebo před plánovanou operací. Uvedli to dnes řečníci na pražské tiskové konferenci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) ke Světovému dni trombózy.

Každý rok se vytvoří krevní sraženina zhruba u 160 až 180 osob na 100.000 obyvatel, tedy přibližně u 17.000 až 19.600 obyvatel Česka. Varovným příznakem je otok či bolest většinou dolních končetin. Větší problém pak může signalizovat dušnost, kašel či bolest na hrudi, což mohou být projevy život ohrožující plicní embolie, kdy se utržená sraženina krví dostane do plic.

Zhruba devět procent obyvatel podle předsedy České společnosti pro trombózu a hemostázu ČSL JEP Jaromíra Gumulce má ke vzniku trombóz větší genetické vlohy, takzvanou leidenskou mutaci. Lidé si mohou nechat riziko na své náklady nechat vyšetřit, plošné testování ale podle lékařů není efektivní.

“Větší problém je zabezpečit ty ostatní trombofilie, než se upnout na ty geneticky podmíněné,” uvedla předsedkyně České angiologické společnosti ČSL JEP společnosti Debora Karetová. Naopak genetický test bez dostatečného vysvětlení jeho výsledku lékařem může podle ní v pacientovi spíš vyvolat zbytečné obavy. Podstupují ho například mladé ženy před tím, než si nechají předepsat hormonální antikoncepci, která může také riziko zvýšit.

Podobně vyšší riziko přináší například poškození cévní stěny, třeba vlivem uložení tuků z krve v cévách, takzvané aterosklerózy. Její vznik často souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a lipidů v krvi, je jedním z nejčastějších onemocnění cév.

Riziko sraženin stoupá s vyšším věkem, vyšším stadiem nadváhy či obezity nebo v těhotenství. Lékaři proto u některých lidí riziko řeší preventivně, například před velkou operací nebo dlouhou cestou, třeba letem do zámoří nebo autobusovým zájezdem. Pacienti mohou dostat preventivní injekci.

Problémy se mohou vyskytnout také u lidí, kteří delší dobu leží po operaci či úrazu, tráví celé dny či noci u počítače, mají rozsáhlé křečové žíly, nádory či jsou kuřáci. Problém podle Gumulce způsobuje nikotin, který má vliv na krevní destičky, rizikové tedy je nejen kouření klasických cigaret, ale i jejich alternativy.

Pacienti, kteří už trombózu prodělali, užívají dlouhodobě léky na ředění krve. “Pokud prodělají jednu trombózu, ta už je předurčuje k opakování,” doplnila Karetová. Lidé by měli zpozornět, pokud jim bez důvodu natečou končetiny, začnou bolet nebo se u nich objeví fialové nebo bledé skvrny. Obrátit by se pak lidé měli primárně na svého praktického lékaře, který je odešle ke specialistovi.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře